Syrefrukost med Oxy Group 🫧
Att hålla som chef
– och skapa förutsättningar för chefer att lyckas
Hur stöttar du dig själv i ledarrollen – och hur nyskapar ni en organisation där chefer kan lyckas och hålla över tid?
Att vara chef är en av arbetslivets mest meningsfulla roller. Du får utveckla människor, skapa riktning och bidra till att en verksamhet lyckas.
Samtidigt blir chefsuppdraget alltmer krävande.
En turbulent omvärld, högt förändringstempo, komplexa beslut och allt otydligare gränser i arbetslivet ställer stora krav på våra mänskliga och kognitiva förmågor. Det räcker inte längre att bara vara en skicklig ledare. För att kunna leda andra hållbart behöver chefen både inre förmåga att navigera och yttre organisatoriska förutsättningar för att lycka.
Så hur bygger vi en ledarkultur där människor både presterar och håller? Vad behöver jag göra som chef för att vara hållbar?
Under detta frukostseminarium utforskar vi frågan ur två perspektiv: du som leder och organisationen som ska skapa förutsättningar för ledarskap. Med utgångspunkt i forskning om människors, gruppers och organisationers utveckling tittar vi bland annat på:
- Vad behöver jag som chef för att kunna leda hållbart i en snabb och komplex verklighet?
- Vilket stöd behöver chefer från organisationen – och vad behöver de utveckla hos sig själva?
- Vad är det som faktiskt bygger kultur?
- Vilka faktorer skapar utveckling, motståndskraft och långsiktiga resultat?
- Hur omsätter vi kunskapen i vardagens beslut, beteenden och arbetssätt?
Välkommen till en frukost i Västerås med Magnus och Annie – för nya perspektiv, konkreta verktyg och ett samtal om en av organisationens viktigaste frågor: Vad behöver vi göra för att våra chefer inte bara ska klara sitt uppdrag – utan lyckas i det och hålla över tid? Du får med dig konkreta nyckelfaktorer och nya perspektiv på vad som krävs för att skapa en ledarkultur där både människor och verksamhet kan utvecklas över tid.
Innehåll
Hållbar prestation som ledare
Vikten av friskfaktorer och yttre resurser i chefsrollen
Din inre motståndskraft – nycklar för din personliga hållbarhet även när det stormar
Tid: Tisdag 20 oktober kl 8.15 till 9.15 (frukost serveras från kl 7.45)
Plats: Carlsson på kajen, Lögarängsvägen 5 Västerås
Vi är glada över att få hålla syrefrukosten hos Carlsson på kajen.
Så här skapar eventet värde för dig:
✅ Få syn på vad som faktiskt driver hållbar prestation.
✅ Identifiera vad som stärker – och vad som urholkar – ditt ledarskap.
✅ Bygg marginaler som gör att du kan tänka klart och agera rätt.
Dessutom bjuds det på kaffe/te och frukost!
Syrefrukosten är för dig som är chef och för dig som arbetar med att stötta, utveckla eller skapa förutsättningar för chefer och syftar till att rusta, utbilda och inspirera i ett personligt och litet kärnfullt format. Du är inbjuden utifrån att vi tror detta kan skapa värde för dig och verkar i en organisation som har möjlighet att göra en strategisk investering i fysisk, mental och social hälsa. Du och övriga gäster är chefer, ledare eller HR – för ett så givande erfarenhetsutbyte som möjligt.
Vi hoppas att du vill och kan komma, varmt välkommen!
🎤 Ann-Sofie ”Annie” Forsmark – en av Sveriges främsta experter inom KASAM, hälsostrategiskt arbete och hälsofrämjande ledarskap. Annie har över 20 års erfarenhet från hälsostrategiskt arbete och anlitas flitigt som ledarskapsutvecklare, samt för att hjälpa ledningsgrupper och HR att skapa hållbara och produktiva organisationer. Under våren 2026 promoveras Ann-Sofie till hedersdoktor vid Mälardalens universitet för sitt omfattande arbete med att sprida forskningsbaserad kunskap om ett hållbart och hälsofrämjande arbetsliv.
🎤 Magnus Tångring – arbetar i skärningspunkten mellan ledarskap, verksamhetsstyrning och mänsklig utveckling. Han stöttar organisationer och ledningsgrupper i att omsätta strategi till verklighet genom tydliga prioriteringar, hållbara arbetssätt och ett ledarskap som får människor att växa och prestera. Med erfarenhet från både HR-ledning och konsultuppdrag fokuserar Magnus på att skapa riktning, stärka samarbete och bygga strukturer som är realistiska, effektiva och långsiktigt hållbara.
🫧 Lotta Strindberg – uppdrags- & konsultkoordinator. Lotta bollplankar, skapar, driver och följer upp konkreta och syrefyllda utvecklingsprocesser för framåtlutade organisationer som vill kombinera hälsofrämjande arbete med affärsnytta.